Pozdrav sa už nenosí ?!

Autor: Veronika Lukyová | 18.8.2016 o 14:01 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  323x

Pamätáte sa ako do Vás od malička všetci tlačili : Pozdrav sa!, Poďakuj!, Popros! Tlačíte to do svojich detí aj Vy?

          V rámci svojich profesií som dennodenne prichádzala a aj prichádzam do kontaktu s ľuďmi, či už osobne, alebo cez telefón, alebo mail. Musím povedať, že komunikácia je stále ťažšia a ťažšia. Áno, ja viem, rýchla doba, nikto nemá čas, všetci majú kopec problémov, každý druhý človek je mrzutý. Ale naozaj nám to stojí za stratu aj tej štipky slušnosti, ktorú vieme preukázať?

          Keď komunikujem s klientom telefonicky, prekvapuje ma, že napriek tomu, že je niekto nahnevaný, alebo jednoducho nemá čas, nedokáže sa slušne pozdraviť, koľkokrát počujem len uja Tutúta a ani neviem, že klient zložil. Tiež mailová komunikácia. Niekde napíšem mail a odpoveď mi príde bez pozdravu, bez mena, bez poďakovania. Neviem presne , či sa to ešte na základnej škole niekde vyučuje, ale myslím, že v rámci možno občianskej výchovy, možno pri informatike , by sa mali takéto základy asi opakovať, aby nám vyrastala slušne vychovaná generácia. Pravdou ale je, že s pozdravom a slušným správaním nemajú problém len mladé generácie. Často sú to aj starší ľudia, ktorí považujú za povinnosť aby im mladší pomáhali, aby sa im zdravili, ale spätná väzba veškerá žádná.

          Moje deti som k tomu viedla od malička, aj medzi sebou komunikujeme tak, že nechýbajú čarovné slovíčka, akurát im neviem celkom presne vysvetliť, prečo sa na ulici každý čuduje , keď sa pozdravia, resp. prečo sa tá teta, čo býva pod nami nikdy neodzdraví. Keď v obchode poďakujú alebo niečo podajú a povedia nech sa páči, z každej strany vypadávajú oči, aké vychované deti – ale nie je to náhodou úplne normálne?

          Tak ako pri všetkom, spoločnosť si sama určuje svoje štandardy, čarovné slovíčka sa už nenosia a potom sa samozrejme jeden na druhého sťažujeme, akí sme analfabeti.

          Wiki definuje pozdrav ako krátky prejav úcty, priateľstva a dobrých úmyslov, ktorý sa uskutočňuje ritualizovaným gestom a/alebo verbálne pri stretnutí alebo rozlúčke viacerých osôb. Ako pozdrav sa označuje aj čokoľvek (najmä písomný text ako blahoželanie), čo sa posiela/odovzdáva ako prejav spriaznenosti alebo na pripomenutie nejakej osoby.

          Samozrejme, nikto nechce aby ste behali po ulici a bozkávali každú ženu, ktorú stretnete, alebo vystriedali v dlani 500 rúk, kým prídete konečne do práce. Ale keď už stretnem niekoho známeho, alebo s niekým komunikujem, kvôli jednému milému slovu z Vás neodpadne, a opäť tu funguje zrkadlo. Bobríka za dobré správanie nečakajte, ale myslite na to, čo by sa páčilo Vám.

Pekný deň prajem, dočítania .. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stretol som desiatky posadnutých, tvrdí exorcista

Exorcista problémy nevyrieši, vraví psychiater.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

ŠPORT

Mal Sagan bojovať o víťazstvo? Dilemu Bory rozhodla smola kolegu

Na úvod Tour Down Under skončil tretí.


Už ste čítali?